Od lopate do useljenja za šest mjeseci!

Kako se nekada gradilo i koliko se čekalo na useljenje?
Prije tridesetak godina, stari "meštri zidari" držali su se nepisanog pravila – izgrađeni objekt trebao je stajati pod krovom najmanje godinu dana prije nego što bi se započeli unutarnji fini radovi. Takav način gradnje bio je spor, ali siguran, jer je omogućavao prirodno sušenje materijala.
Danas je situacija drugačija. Građevinski radovi su znatno ubrzani, a budući stanari sve češće žele useliti što prije.
Brža gradnja – veći rizik od vlage
-
U modernoj gradnji rokovi su smanjeni na minimum – useljenje je često moguće već za šest mjeseci od početka radova, a ponekad i ranije. No, što se događa s vlagom koja ostaje zarobljena u zidovima i podovima?
-
Dodatni izazov predstavlja upotreba kompozitnih sustava toplinske izolacije i nepropusnih folija, koje usporavaju prirodni proces isušivanja.
Na edukaciji o građevinskom isušivanju saznali smo da se slični problemi javljaju i u Njemačkoj. Kako bi izbjegli pritužbe kupaca i potencijalne sudske sporove, neki izvođači u Njemačkoj novim vlasnicima stanova čak poklanjaju odvlaživače zraka.
Što se događa ako vlaga ostane zarobljena?
Betonska ploča, estrih i zidovi sadrže određenu količinu vode. Ako se ne osuše pravilno i zatvore slojevima poput hidroizolacije, termoizolacije, PVC folija, pločica, laminata ili parketa, ta vlaga će postupno izlaziti u prostor putem zidova.
Kombinacija građevinske vlage i one koju svakodnevno stvaramo (kuhanjem, pranjem, tuširanjem) može uzrokovati prekomjernu vlagu u prostoru, što se često primijeti odmah nakon useljenja, osobito tijekom zimskih mjeseci.
Koliko vlage ostaje u novogradnji?
Na seminaru u Njemačkoj saznali smo zanimljiv podatak:
🏠 Nedovoljno osušena nova zgrada u prve tri godine troši i do tri puta više energije za grijanje.Nadalje, izračuni pokazuju da se u prosječnu obiteljsku kuću ugradi između 3.000 i 20.000 litara vode kroz materijale poput betona, žbuke, gipsa, estriha i temeljne ploče.
Što mislite, gdje je ta voda? Da je isparila sama od sebe… malo morgen! Bez pravilnog isušivanja, ostaje zarobljena u konstrukciji i postaje dugotrajan problem.
Kako spriječiti probleme s vlagom u novogradnji?
Jedino rješenje je kontrolirano isušivanje prije završnih radova i useljenja. Profesionalni odvlaživači zraka mogu značajno ubrzati taj proces i spriječiti kasnije probleme poput pojave plijesni, oštećenja podnih obloga i većih troškova grijanja.
KAKO PROVJERIT VLAGU U GLAZURI