Kategorije proizvoda

Besplatna dostava (uključujući otoke) za sve pošiljke do 15 kg!

Korisnička podrška

Pravilno prozračivanje prostora!

Datum objave: 10. listopad 2019.

Svježi zrak u kući - kako ispravno prozračiti?

Redovito i ispravno prozračivanje ključno je za održavanje zdrave klime u domu i kontrolu razine vlage. Vlažnost u prostoru povećava se svakodnevnim aktivnostima poput disanja, kuhanja, kupanja i sušenja rublja. Četveročlana obitelj u prosjeku proizvede 10-12 litara vodene pare dnevno, dok kućni ljubimci i sobne biljke dodatno doprinose razini vlage. Ispravnim provjetravanjem smanjuje se višak vlage, sprječava razvoj plijesni te osigurava svjež zrak bogat kisikom – ključan za zdrav i ugodan boravak u domu.

Vlagom zasićeni zrak može imati puno uzroka:

Zašto je zrak u domu zasićen vlagom?

Vlažan i ustajao zrak može nastati zbog različitih čimbenika, a najčešći su:

  • Kuhanje, tuširanje i sušenje rublja u zatvorenom – svakodnevne aktivnosti oslobađaju veliku količinu vodene pare.
  • Nedovoljno ili loše provjetravanje zimi – zbog hladnoće često zatvaramo prozore, što sprečava izmjenu zraka.
  • Slabo grijane prostorije – niska temperatura smanjuje kapacitet zraka za upijanje vlage, što dovodi do kondenzacije.
  • Materijali u domu – namještaj, tepisi i drugi predmeti mogu zadržavati vlagu i širiti neugodne mirise.
  • Iskorištavanje kisika – u zatvorenim prostorima zrak se brzo zasićuje ugljičnim dioksidom i vlagom, što smanjuje njegovu kvalitetu.

Redovito provjetravanje i održavanje optimalne temperature ključni su za zdrav i ugodan životni prostor.

Pravilno prozračivanje može spriječiti plijesan

Vlaga koja se kondenzira na hladnim površinama, poput kutova soba, vanjskih zidova, prozorskih okvira i stakala, stvara idealne uvjete za razvoj plijesni. Ako u gradnji nema strukturalnih propusta, redovitim prozračivanjem i pravilnim grijanjem moguće je učinkovito spriječiti pojavu plijesni.

Osim što smanjuje vlagu, prozračivanje uklanja i neugodne mirise te višak ugljičnog dioksida, poboljšavajući kvalitetu zraka i stanovanja.

Kako se pravilno prozračuje u sezoni grijanja?

Potrebno je više puta dnevno prozračiti, barem ujutro i navečer. Prozor i vrata sobe bi trebali biti širom otvoreni nekoliko minuta. Time će toplina, vlaga i „iskorišteni“ zrak biti zamijenjeni hladnim, suhim i „svježim“ vanjskim zrakom. Zidovi neće biti ohlađeni u tako kratkom vremenu, te će soba opet ubrzo biti ugodno topla. Tokom prozračivanja ventili radijatora bi trebali biti zatvoreni.

Najbolje prozračivanje

 

Jako dobro

Prozor i vrata nasuprot su otvoreni - Poprečna ventilacija
4 do 5 minuta je dovoljno kako bi se zrak u sobi u potpunosti izmijenio.

 

 

Dobro prozračivanje prostorije

 

Dobro

Prozor širom otvoren - Provjetravanje
5 do 10 minuta potrebno kako bi se zrak u sobi u potpunosti izmijenio.

 

 

Preslabo prozračivanje

Loše

Prozor otvoren na kip
30 do 60 minuta potrebno kako bi se zrak u sobi u potpunosti izmijenio
Problem: zidovi sobe se također hlade, što nije dobro, jer postoji opasnost kondenzacije vlage na hladnim zidovima.

 

Savjeti za prozračivanje

  • Olakšajte prozračivanje – ne stavljajte predmete na prozorske klupice koje svaki put morate micati.
  • Prozračujte čak i po kišnom ili maglovitom vremenu – Kod hladnijih vanjskih temperatura, vlaga će svejedno izaći iz prostorije.
  • Ne hladite rijetko korištene prostorije – lagano grijanje pomaže zagrijati zrak i zidove, sprječavajući kondenzaciju vlage.
  • Držite vrata hladnijih prostorija zatvorenima – to sprječava da se vlaga iz toplijih dijelova stana premjesti i kondenzira na hladnim površinama.
  • Veći namještaj ne postavljajte blizu zidova (osobito na vanjsku sjevernu stranu) kako se vlaga ne bi kondenzirala na njima.
  • Pazite na zavjese – neka budu odmaknute od zidova kako bi zrak mogao neometano cirkulirati. Ako imate problema s vlagom, izbjegavajte teške, guste zavjese.
  • Ne postavljajte radijatore preblizu zidova – ostavite prostor za cirkulaciju topline kako biste smanjili gubitke energije.
  • Izbjegavajte sušenje rublja u stanu zimi – mokro rublje znatno povećava vlažnost zraka i može pogoršati problem s kondenzacijom.

 

Pravilnim provjetravanjem i rasporedom namještaja možete značajno smanjiti vlagu u domu i poboljšati kvalitetu zraka.

PO ZIMI JE MOGUĆE SUŠITI RUBLJE VANI

Suteren i podrum - ljetni problem

Kod suterena i podruma vrijede druga pravila, tamo je problem ljeti. Nikako nemojte pokušavati takve prostorije provjetravati za velikih vrućina. Prostorije u suterenu ili podrumu uglavnom i po ljeti imaju hladne zidove tako da će po vrućinama samo još više vlage ući u prostoriju i kondenzirati se na zidovima. Kako ne bi dolazilo do razvoja plijesni i kondenzacije vlage trebalo bi takve prostorije ljeti provjetravati samo za vrijeme nižih vanjskih temperatura, noću ili rano ujutro.

 ZAŠTO JE LJETI U PODRUMU JOŠ VEĆA VLAGA?

 

Zatvori

Vaša privatnost i osobni podaci su nam bitni. Sukladno novoj Općoj uredbi o zaštiti podataka ažurirali smo naša Pravila privatnosti .

Kako bi se osigurao ispravan rad ovih web-stranica, ponekad na vaše uređaje pohranjujemo male podatkovne datoteke poznate pod nazivom kolačići.

Više o Pravilima privatnosti pročitajte ovdje.

Više o Pravilima o korištenju kolačića pročitajte ovdje.

 

Postavke o kolačićima možete urediti i/ili ažurirati ili obrisati prilikom svakog posjeta našoj stranici. O svemu više pročitajte u Pravilima o korištenju kolačića.